BREAKING

  0

  Google Photos: upadate i ri për albumet "smart"!

  Një përmirësim tejet i rëndësishëm është realizuar nga Google lidhur me aplikacionin “Photos”, ku karakteristika që dallon është mundësia për të krijuar “smarter albums”. Bëhet fjalë për albume fotografike të cila krijohen automatikisht nga aplikacioni për përdoruesin pas një eventi, udhëtimi apo ngjarje të rëndësishme. Këto albume përmbajnë fotografitë më të mira së bashku me […]
  0

  Bitstrips në Snapchat?

  Bitstrips në Snapchat?
  Mesa duket, krijuesit e “Snapchat” nuk ndalen me kaq. Pas suksesit të madh që ka njohur aplikacioni (kryesisht në Amerikë, por edhe në vendin tonë) sipas Fortune, po përpiqen të pasurojnë mundësitë e tij, duke blerë kompaninë Bitstrips me seli në Kanada, e cila ka krijuar “bitmojis” që shijmë kryesisht në Facebook. Përdoruesit shkarkonin aplikacionin, […]
  0

  Instagram: Mbështetje për videot deri në 60 sec!

  Instagram: Mbështetje për videot deri në 60 sec!
  Lajme të mira për të gjithë ata që përdorin rrjetin social Instagram për shpërndarjen e videove, pasi aplikacioni ka shtuar kohëzgjatjen e një videoje që mund të ngarkoni nga 15 në 60 sekonda. Mbështetja e videove në Instagram ka filluar në vitin 2013, por tani shtohet në 1 min. Ndryshimi tanimë ka filluar të shfaqet në […]
  0

  Nami! 8 milion regjistrime për Xiaomi Mi Max!

  Nami! 8 milion regjistrime për Xiaomi Mi Max!
  Kompania Xiaomi është për momentin marka më e suksesshme në Kinë dhe ka filluar të fuqizojë pozitën e saj edhe në vende të tjera. Smartphone i fundit i saj Mi Max, (bëhet fjalë për një phablet 6,44 inç) tërhoqi menjëherë vëmendjen e konsumatorëve.   Kompania ndoqi taktikën e zakonshme duke kryer një launch flash sale […]
  0

  ZTE Nubia Z7 Max: Pics (MWC 2015)

  ΖΤΕ Nubia Z7 Max është “i madhi” i familjes së Nubia Z7, pasi bëhet fjalë për një për përdoruesit që nuk e kanë problem të mbajnë një “bishë” të vogël në duar. Nubia Z7 Max është një pajisje që disponon ekran 5.5 inç me rezolucion Full HD, 2GB RAM, 32GB storage dhe është e ndërtuar me material plastik. […]
  0

  Asus ZenFone 2: Pics (MWC 2015)

  Asus-ZenFone-2-4-640x360
  AsusZenFone 2 është një propozimhigh-endnga kompania Asus, e cila është krijuar për përdoruesit me kërkesa të larta. Më konkretisht Asus ZenFone 2 është ndërtuar prej metali, disponon ekran 5.5 inç me rezolucion 1080p, procesor quad-core 64-bit Intel Atom me fuqi 1.8GHz. Ndër të tjera disponon 2GB RAM (LPDDR3), ndërsa në bazë të konfigurimit që zgjedh përdoruesi ekziston edhe version me […]
  0

  Alcatel Watch: pics (MWC 2015)

  alcatel-watch-1-Large-640x360
  Tek stenda impresionuese e kompanisë Alcatelnë ekspozitënMWCtë Barcelonë smartwatchi ri i kompanisë ishte me padyshim një nga atraksionet kryesore. AlcatelWatch disponon ekran IPS 1,22" me rezolucion 240x204 pixels pasi njëra anë e watchfacenuk shfrytëzohet, është kompatibil me pajisje Android, por disponon një δεν interfacespecial, të thjeshtë dhe të këndshëm me ikona dhe njoftime nga celulari. Ora peshon 60 gramë, është rezistente ndaj […]
  0

  Asus ZenWatch: Pics (MWC 2015)

  Asus-ZenWatch_2-640x360
  Ora inteligjente e kompanisë Asus, ZenWatch në asnjë rast nuk mund të kalonte pa rënë në sy, pasi dizajni elegant në kombinim me mundësitë e shumta që posedon tregojnë qartë punën e bërë nga Asus. Duke i hedhur një sy specifikave, ZenWatch disponon ekran touch 1.63 inç të teknologjisë AMOLED (me rezolucion 320x320 pixels) me Gorilla Glass 3 Protection dhe […]
  0

  HTC One M9s do të qarkullojë së shpejti në Tajvan!

  Pajisja e re HTC One M9s do të debutojë në Tajvan pas pak ditësh. Ngjashmëritë sa i përket dizajnit me modelin One M9 janë të mëdha, si dhe ndryshimet kryesisht sa i përket harduerit. Modeli i ri do të disponojë ekran 5,5 inç me rezolucion Full HD,  procesor me tetë bërthamë MediaTek 64 bit, Soc-in […]
  0

  SI një CD bëhet shkrumb e hirë në 23.000 rpm!

  SI një CD bëhet shkrumb e hi në 23.000 rpm!
  slow mo guys të YouTube vazhdojnë të na ofrojnë video impresionuese në lëvizje të ngadaltë. Këtë herë shfaqet një CD teksa bëhet shkrumb e hirë, teksa kryen në 23.000 rrotullime në minutë Sigurisht shumë më shpejtë se në CD brenda në një disk të ngurtë. Në këtë video të shkëlqyer shfaqet edhe deformimi i tmerrshëm që pëson disku […]
  0

  Xiaomi Mi 5 do të kushtojë po aq sa Xiaomi Mi 4?

  Xiaomi Mi 5 do të kushtojë po aq sa Xiaomi Mi 4?
  Pas ecurisë së suksesshme të pajisjes Xiaomi Mi 4, me kalimin e kohës shtohen thashethemet rreth luftanijes së ardhshme të kompanisë Xiaomi. Sigurisht bëhet fjalë për modelin Mi 5, që pritet me padurim nga një pjesë e madhe e tregut. Një thashethem i ri është shfaqur në faqen kineze Weibo, ku sipas leaker, Leaksfly, luftanija e […]
  0

  keni Mac me OS X? Mund të keni edhe Facebook chat heads!

  Facebook-Chat-Heads-for-Mac-OS-X-640x400
  Facebook chat heads janë funksioni ndoshta më i dashur i përdoruesve të rrjetit FB në pajisjet mobile me sistem operativ Android ose iOS, pasi ndihmojnë në komunikimin e shpejtë pa qenë e nevojshme që përdoruesi të shkëputet nga ajo që po bën në atë moment.   Edhe pse zyrtarisht FB chat heads ekzistojnë vetëm tek pajisjet celulare, […]
  0

  Përvoja dhe relaksi i larjes së makinës! (vid)

  Një nga aktivitetet e çuditshme që mund t’ju ofrojnë ndjesinë e relaksit është momenti kur gjendeni brenda makinës suaj... teksa ajo po lahet në një lavazho automatike. Një eksperiencë unike, ku teksa je i ulur relaksohesh dhe shijon të gjithë procesin e larjes. Eksperienca e dytë më e mirë nëse nuk e përjeton dot “live” është […]
  0

  Kostoja e vërtetë e pajisjeve! (Vid)

  fes
  Keni ndjerë ndonjëherë që po përjetoni një makth. Që keni nevojë për t’u çliruara disi nga gjithë këto mjete teknologjike që na rrethojnë dhe t’i riktheheni një jete më reale dhe modeste? Nëse po, atëherë me siguri duhet t’i kushtoni rëndësi videos së më poshtme! Wake up Call, pra thirrja për t’u zgjuar, shfaq koston […]
  0

  Vjen opsioni "block" për njoftimet e videove live në Facebook!

  Vjen opsioni "block" për njoftimet e videove live në Facebook!
  Në fillim të muajit Mars, rrjeti social Facebook ndryshoi algoritmin e tij për t’i dhënë përparësi videove live. Tani, njofton zyrtarisht që sëshpejti përdoruesit do mund të çaktivizojnë njoftimet që marri nga të gjitha videot live.   Mesa duket përdoruesit kanë shfaqur shënja nervozizmi teksa njoftimet e videove që ngarkoheshin në rrjet ishin të shumta. […]
  0

  Thirrje në Skype dhe chat me anë të OneDrive dhe Office Online për përpunimin e skedarëve Office!

  Thirrje në Skype dhe chat me anë të OneDrive dhe Office Online për përpunimin e skedarëve Office!
  Lehtësira dhe qasje “business” sjellë aplikacioni Skype tek përdoruesit e tij me anë të përmirësimit të fundit që po kryen tek Office Online dhe tek OneDrive, duke i lejuar ato të realizojnë thirrje dhe të bashkëbisedojnë njëherazi teksa kanë të hapur skedarë Word, Excel, PowerPoint dhe One Note. Siç thuhet tek blogu zyrtar i Skype, kjo lehtësirë ëofrohet me […]
  0

  Loki prezanton parashikimin e motit në SHBA dhe akuzon Thorin për furtunat!

  Këto gjëra na mungojnë nga parashikimet e motit, apo jo? Pak humor nuk bën keq, ndaj në kanalin Fox32 në pritje përkeqësimit të motit dhe furtunave të mëdha në Çikago, ftoi Tom Hiddleston (Lokin) për t’i dhënë lajmin teleshikuesve. Aktori Britanik elegant dhe sharmant, fillimisht kishte pak probleme deri sa të mësohej me sfondin jeshil mbi […]
  0

  Filmat e Wes Anderson një udhëtim magjik mes ngjyrash!

  wes-colors-640x449
  Rushmore, The Royal Tenenbaums, The Life Aquatic with Steve Zissou, The Darjeeling Limited, Fantastic Mr. Fox, Moonrise Kingdom, The Grand Budapest Hotel... Filmat e Wes Anderson disponojnë estetikën e tyre të veçantë, vijnë nga një botë imagjinare dhe mbërrijnë tek ne përmes ekranit të madh duke na mundësuar një udhëtim të magjishëm midis ngjyrash e skenash fantastike. […]
  0

  Të gjitha "gadgets" që ka përdorur agjenti James Bond!

  Të gjitha "gadgets" që ka përdorur agjenti James Bond!
  Unaza që nxjerrin fotografi, paketa cigaresh që shpërthejnë, ora që presin dhe sigurisht makina që janë të ngarkuar me çdolloj arsenali armësh janë disa prej pajisjeve që ka përdorur agjenti i famshëm James Bond në filmat e tij. Në total 193 të tilla. Shoqëria e Burger Fiction ka bërë një skanim të hollësishëm në filmat e James Bond […]
  0

  Supercut: Efektet speciale më të dështuara!

  scorpion-king-640x363
  Nuk janë efekte speciale për çmim Oscar. Nuk janë të gjitha cutting edge punë të paqme. Jo të gjitha përpjekjet e kanë çuar një hap para fushën e kinemasë. Ka skena që na la pa frymë falë efekteve, por po aq të tjera mbetën tentativa jo për t’u mbajtur mend. Ky “supercut” i krijuar prej World Wide […]